Philips 5500 series EP5541/50 coffee maker Fully-auto Espresso machine 1.8 L – Digilema
ARTICLE: 8720389032318
Philips 5500 series EP5541/50 coffee maker Fully-auto Espresso machine 1.8 L
Characteristics
All characteristics
Ergonomics | Product colour Black
Power | Power 1500 W
Performance | Adjustable coffee spout height range 85 - 145 mm
Cooking functions & programs | Espresso making Yes
Performance | Capacity in cups 2 cups
738.04
The price on the website includes tax.
Delivery time 2-4 days
Add to cart
  • Ergonomics | Product colour
    Black
  • Power | Power
    1500 W
  • Performance | Adjustable coffee spout height range
    85 - 145 mm
  • Cooking functions & programs | Espresso making
    Yes
  • Performance | Capacity in cups
    2 cups
  • Packaging content | Anti-calc filter
    Yes
  • Power | Energy efficiency class
    A
  • Ergonomics | Built-in display
  • Weight & dimensions | Height
    433 mm
  • Cooking functions & programs | Flat White making
  • Cooking functions & programs | Caffe Crema making
  • Cooking functions & programs | Lungo making
  • Packaging content | Measuring cup
  • Ergonomics | Cord length
    1.2 m
  • Performance | Pre brew aroma control
  • Power | AC input voltage
    230 V
  • Performance | Maximum operating pressure
    15 bar
  • Performance | Water tank capacity
    1.8 L
  • Performance | Number of user profiles
  • Weight & dimensions | Width
    246 mm
  • Performance | Number of coffee strength settings
  • Cooking functions & programs | Latte making
  • Weight & dimensions | Weight
    8 kg
  • Cooking functions & programs | Latte Macchiato making
  • Performance | Adjustable coffee spout height
  • Power | AC input frequency
    50 Hz
  • Ergonomics | Display type
    TFT
  • Performance | Built-in grinder
  • Performance | Grinder type
    Ceramic grinder
  • Performance | Product type
    Espresso machine
  • Cooking functions & programs | Cappuccino making
  • Performance | Built-in milk frother
  • Performance | Milk tank
  • Performance | Coffee maker type
    Fully-auto
  • Weight & dimensions | Depth
    371 mm