ARTICLE: 5908267965054
Characteristics
All characteristics
Features | Memory type 3D NAND
Features | SSD form factor M.2
Features | External DDR cache Yes
Operational conditions | Storage temperature (T-T) -40 - 85 °C
Operational conditions | Operating temperature (T-T) 0 - 70 °C
The price on the website includes tax.
Delivery time 2-4 days
Add to cart
  • Features | Memory type
    3D NAND
  • Features | SSD form factor
    M.2
  • Features | External DDR cache
    Yes
  • Operational conditions | Storage temperature (T-T)
    -40 - 85 °C
  • Operational conditions | Operating temperature (T-T)
    0 - 70 °C
  • Features | SSD capacity
    2.05 TB
  • Features | M.2 SSD size
    2280 (22 x 80 mm)
  • Features | Write speed
    6500 MB/s
  • Features | Component for
    PC/Laptop
  • Weight & dimensions | Width
    80 mm
  • Features | Mean time between failures (MTBF)
    1500000 h
  • Weight & dimensions | Height
    2.65 mm
  • Weight & dimensions | Depth
    22 mm
  • Features | Read speed
    7400 MB/s
  • Features | S.M.A.R.T. support
    Yes
  • Operational conditions | Non-operating shock
    1500 G
  • Features | NVMe version
    1.4
  • Features | TBW rating
    1200
  • Features | TRIM support
  • Features | Hot-Plug support
    No
  • Features | External DDR cache quantity
    40 MB
  • Features | Interface
    PCI Express 4.0
  • Operational conditions | Maximum non-operating altitude
    0.5 m
  • Operational conditions | Maximum operating temperature
    70 °C